Dzień Dziecka z Katarzyną Bednarz
Poetycko-muzyczny Dzień Dziecka w Kobylance był pełen niespodzianek zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wydarzenie to zgromadziło miłośników literatury i muzyki, oferując bogaty program artystyczny.
Podczas wieczoru odbyła się promocja arkusza poetyckiego Katarzyny Bednarz pt. „Z pamiętnika lutnika”, wydanego przez OKGG. Wiersze wybrane z tego cyklu oraz z Jej książki „Moja mała orkiestra” zostały zaprezentowane przez członków grupy poetyckiej Agnieszkę Czech, Bożenę Szurek, a także przez uczennice szkoły podstawowej: Zuzannę, Nikolę i Wiktorię. Ich interpretacje przeniosły nas w świat poezji o instrumentach i muzyce.
Podczas rozmów, które przeprowadziła z Autorką Izabela Zubko, dowiedzieliśmy się na czym polega praca lutnika, co wzbudziło duże zainteresowanie wśród publiczności. Ponadto Katarzyna Bednarz opowiedziała o swoich zainteresowaniach muzyką oraz literaturą. A przygotowana wystawa pozwoliła jeszcze bliżej zapoznać się z Jej pasją i pracą.
W drugiej części spotkania wystąpił zespół „Chłopki”, w skład którego wchodzą: Katarzyna Bednarz, Magdalena Mayer i Joanna Zemanek. Trio zaprezentowało autorskie utwory muzyczne, które doskonale współgrały z poetyckim klimatem wieczoru, tworząc harmonijną całość.
Spotkanie zakończyło się wspólnymi rozmowami i wymianą wrażeń. Dzieci i dorośli mieli okazję zadać pytania Autorce promowanego arkusza oraz członkom zespołu, co zachęciło do poszerzania wiedzy na temat instrumentów, ich tworzenia, muzyki oraz pisania.
Wszyscy uczestnicy spotkania opuścili WDK w Kobylance z uśmiechami na twarzach i sercami pełnymi inspiracji.
Katarzyna Bednarz
Autorka książki edukacyjnej w formie rymowanej pt. „Moja mała orkiestra” (2024) oraz arkusza poetyckiego „Z pamiętnika lutnika”, wydanego przez OKGG. Członek zespołu „Chłopki”, który stworzyła razem z Magdaleną Mayer i Joanną Zemanek. Z wykształcenia i zawodu lutnik. Absolwentka Liceum Plastycznego im. A. Kenara w Zakopanem oraz Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (kierunek – lutnictwo artystyczne). Wiedzę na temat lir korbowych otrzymała między innymi od Malwiny Paszek i Stanisława Nogaja. W prywatnej pracowni w Kobylance głównie zajmuje się konserwacją skrzypiec i budową lir korbowych. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży o tematyce lutniczej. Od 2019 roku jest związana z pracą dotyczącą polskich skrzypiec ze skrzydlatą duszą autorstwa Antoniego Hybla z Ropy. Członek Związku Polskich Artystów Lutników.